Header Ads

Header ADS

Sauna w Bartoszyckim Ośrodku Sportu i Rekreacji: Fakty i Zagadki

Przez wiele lat w Bartoszyckim Ośrodku Sportu i Rekreacji krążyła tajemnicza opowieść o saunie – prawdziwej enklawie, do której mieli dostęp jedynie wybrani. Rzekomo ważne osobistości korzystały z niej, a zwykli śmiertelnicy pozostawali na zewnątrz.

W połowie czerwca zdecydowałem się zapytać bezpośrednio w BOSIR: “Czy w ośrodku istnieje sauna dostępna dla mieszkańców?” Dyrektor Norbert Gromulski udzielił jednoznacznej odpowiedzi: “Tak, w BOSiR funkcjonuje sauna i jest dostępna dla wszystkich.”

Jednak moje pytanie okazało się nieprecyzyjne. Dyrektor wskazał na saunę przy ulicy Limanowskiego. To tam właśnie znajduje się ta tajemnicza przestrzeń relaksu.

Historia sauny nabiera jeszcze większego rozmachu podczas sesji IV Rady Miasta Bartoszyce. Na pytanie Gabrieli Bogusławskiej, Norbert Gromulski przyznał, że w 2021 roku zakupiono saunę, lustra do siłowni oraz sprzęt fitness. Co ciekawe, zakup odbył się miesiąc wcześniej, niż pierwotnie myślałem.

Zainspirowany legendą miejską o saunie dla VIP, postanowiłem zgłębić temat. Poprosiłem BOSIR o udostępnienie faktury za zakup sauny, dokumentacji gwarancyjnej oraz informacji dotyczących instalacji i przeglądów. Pytałem również o decyzję zakupową – czy była konsultowana z osobą odpowiedzialną za trwałość projektu. Czy ówczesny burmistrz był informowany? Czy instytucja zarządzająca projektem miała wiedzę o tym zakupie?

W nawiązaniu do poprzedniego wniosku oraz w odniesieniu do informacji przekazanej podczas sesji Rady Miasta Bartoszyce 27 czerwca, na podstawie art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji RP oraz art. 10 ust. 1 Ustawy o dostępie do informacji publicznej proszę o udostępnienie:

— faktury za zakup sauny do hali przy ul. Słowackiego,
— dokumentów, w których zawarta jest informacja o gwarancji,
— jeśli takie istnieją, dokumentów dot. instalacji i przeglądów sauny,
— informacji, kto podjął decyzję o zakupie oraz czy był on konsultowany z osobą odpowiedzialną za trwałość projektu,
— czy burmistrz Piotr Petrykowski był informowany o zakupie?
— jakie jest / było uzasadnienie zakupu sauny zamontowanej w BOSiR przez spółkę ZGO?
— czy instytucja zarządzająca projektem była informowana o zakupie?

Niestety, odpowiedzi z BOSIR nie nadeszły. Dyrektor Gromulski wskazał, że dokumenty związane z zakupem są w posiadaniu miejskiej spółki Zakład Gospodarowania Odpadami. [jak wynika z treści protokołu Komisji Rewizyjnej, protokół przyjęcia środka trwałego powinien być w BOSIR - dop. własny]

Skierowałem więc kolejne zapytania do… ZGO.

— W odpowiedzi na prośbę o udostępnienie informacji dotyczących sauny w BOSiR odpowiadam: Tak w BOSiR funkcjonuje sauna i jest dostępna dla mieszkańców [18.06.2024]

— W odpowiedzi na Pana zapytania, informuję, że sauna na hali sportowej została zakupiona przez spółkę ZGO  i wszelkie dokumenty związane z zakupem jak i pozostałe informacje są w jej posiadaniu. [02.07.2024]

Prezes Zarządu, Tomasz Majewski, ujawnił, że zakup sauny na potrzeby nowo otwartej hali BOSIR był uzgodniony z ówczesnym burmistrzem, Piotrem Petrykowskim. Spółka nie posiada dokumentów gwarancyjnych ani informacji o instalacji sauny. Czy możliwe jest, że te dokumenty zaginęły? A może nie ma gwarancji na saunę? 

W odpowiedzi na w/w wskazane wnioski informuję: 

Ad. 1. W załączeniu skan faktury za zakup sauny. 

Ad. 2. Spółka nie posiada dokumentów gwarancyjnych. 

Ad. 3. Spółka nie posiada dokumentów wskazanych w tym punkcie. 

Ad. 4. Decyzja została podjęta w uzgodnieniu z Burmistrzem Miasta Bartoszyce P. Piotrem Petrykowskim. 

Ad. 5. Tak. 

Ad. 6. Zakup sauny na potrzeby nowo otwartej hali BOSIR. 

Ad. 7. Spółka nie posiada takich informacji. 

Ad. 8. Spółka nie posiada porozumienia w sprawie sauny. [podpisano: Tomasz Majewski, Prezes Zarządu ZGO]

Skontaktowałem się z producentem, który potwierdził, że sprzedawana w serwisie sauna jest odświeżoną wersją tej, którą zakupiła miejska spółka. Firma udziela dwuletniej gwarancji. Jeśli rzeczywiście sauna zostanie oddana do użytkowania, wszelkie usterki będą już pogwarancyjne, czyli odpłatne. 

Pozostał jeszcze jeden wątek. Norbert Gromulski twierdzi, że sauna nie mogła być użytkowana ze względu na ciągłość projektu. Niemniej jednak nie było przeszkód, aby ją zainstalować i udostępnić. Brak dowodów na to, że Instytucja Zarządzająca była informowana o zakupie, montażu i uruchomieniu sauny, budzi pewne wątpliwości. Warto przypomnieć, że hala BOSIR otrzymała dofinansowanie od Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Nowoczesny obiekt, przystosowany do organizacji dużych wydarzeń. Hala posiada pełne zabezpieczenie sanitarno-socjalne, a także siłownię oraz sale fitness. Mieści się w niej siedziba Bartoszyckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Dofinansowania: 3 396 900 zł (Ministerstwo Sportu i Turystyki), 1 284 472 zł (Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych).
Wreszcie, poprosiłem Biuro Rady Miasta o protokół kontroli przeprowadzonej w BOSIR. Protokołu nie otrzymałem. Katarzyna Zagajewska-Sycz, Przewodnicząca Rady Miasta przekazała, że kontrola miała miejsce w dniach 01.07.2024 r. oraz 03.07.2024 r., a Dyrektor BOSiR stwierdził, że od momentu zainstalowania i uruchomienia sauny, decyzją ówczesnego Burmistrza, nikt z niej nie korzystał z powodu konieczności zachowania trwałości projektu inwestycji. 
W związku z Pana zapytaniem, dotyczącym korzystania z sauny przez VIP- ów w BOSiR informuję, że odbyły się spotkania wyjaśniające Komisji Rewizyjnej  w dniach 01.07.2024 r. oraz 03.07.2024 r., podczas  których  Dyrektor BOSiR  stwierdził, że: " Od momentu zainstalowania i uruchomienia sauny, decyzją ówczesnego Burmistrza, nikt z niej nie korzystał z powodu konieczności zachowania trwałości projektu inwestycji".
Z poważaniem,
Przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna  Zagajewska - Sycz 
Miejska legenda - ciąg dalszy? 

W nowo otwartej hali BOSIR potrzebna jest sauna (źródło: odpowiedź ZGO, podpisana przez Tomasza Majewskiego). Decyzja zapada za zgodą ówczesnego burmistrza Piotra Petrykowskiego (źródło: odpowiedź ZGO, podpisana przez Tomasza Majewskiego). Nie ma żadnego porozumienia w tej sprawie pomiędzy UM, ZGO i BOSIR (źródło: odpowiedź dyrektora BOSIR, odpowiedź ZGO). 

Sauna zostaje zakupiona za 9.800 złotych (źródło: faktura udostępniona przez ZGO). Na saunę jest dwuletnia gwarancja (źródło: informacja producenta), jednak nie ma po niej śladu ani w BOSIR, ani ZGO (źródło: odpowiedź dyrektora BOSIR, odpowiedź ZGO).. Gwarancja jest dwuletnia i wygasła prawdopodobnie w styczniu 2023 roku. 

Sauny nie można użytkować ze względu na ciągłość projektu (źródło: wypowiedź Norberta Gromulskiego podczas IV sesji Rady Miasta). Można ją jednak zainstalować i uruchomić, nie ma jednak żadnego dokumentu świadczącego o tym, że zgłoszono to do Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

16 lipca godz. 8:45: Właśnie otrzymałem do dyrektora BOSIR uzupełnienie odpowiedzi. 

Nie istnieją dokumenty związane z instalacją oraz przeglądami sauny. Decyzję o zakupie sauny podjął ówczesny burmistrz Piotr Petrykowski, który również był informowany o zakupie. [zwracam uwagę, że nie ma tu zwrotu o konsultacji, mowa jest o decyzji Piotra Petrykowskiego]. BOSIR nie informował o zakupie instytucji zarządzających (na budowę hali otrzymano pieniądze z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych). 

Zastanawiam się, czy to jest gospodarność? Czy sprawę montażu regulują jakiekolwiek przepisy budowlane, BHP, lub przepisy przeciwpożarowe? 

dar

Jakich wyjaśnień udzielili dyrektor BOSIR i prezes zarządu ZGO Komisji rewizyjnej? Przeczytaj: Gorące posiedzenie Komisji Rewizyjnej w sprawie sauny

Brak komentarzy

Autor obrazów motywu: Bim. Obsługiwane przez usługę Blogger.