Header Ads

Header ADS

Odpowiedź na pismo w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej

Sprawa obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej ma swoje zakończenie.
Uchwała nie jest sprzeczna ze Statutem, ponieważ po stwierdzeniu przez Wojewodę nieważności § 23. pkt. 3 jest zachowania spójność. Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej musi przygotować projekt uchwały. Na pytanie "Kto przygotował projekt Uchwały V/39/2019 (Biuro Rady Miasta czy Burmistrz)?" otrzymałem odpowiedź, kto przedłożył projekt. Nie są to twierdzenia tożsame. By poznać termin wejścia w życie uchwały, trzeba śledzić Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko-mazurskiego.


Wracając do sprawy inicjatywy uchwałodawczej. Pod postem zamieszczonym na blogu 10 stycznia tego roku otrzymałem od Burmistrza informację, którą potraktowałem poważnie: „W dalszej części Statutu Miasta określone jest jak taka uchwała ma wyglądać, choć sam kształt projektu leży po stronie Burmistrza, o czym mówi punkt 3.”
Otrzymane dzisiaj pismo wskazuje, że otrzymana odpowiedź wprowadziła mnie i czytelników bloga w błąd. Burmistrz powołał się na punkt w Statucie (§ 23. pkt. 3), który blisko dwa miesiące wcześniej (27.11.2018) został unieważniony rozstrzygnięciem Wojewody.
Cieszę się, że wśród radnych są kompetentne osoby. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Bartoszyce przedkładając 28 stycznia 2019 roku uchwałę wzięła pod uwagę aktualny stan prawny Statutu Miasta. Uchwała też była powodem unieważnienia przez Wojewodę, a o  stateczna treść uchwały obecnie czeka na uprawomocnienie.
Niestety, nie zmienia to faktu, że konieczność przygotowania przez Komitet projektu uchwały utrudnia proces legislacyjny. Komitet mogą tworzyć osoby  niekoniecznie posiadające kompetencje samorządowe, czy prawne. Łatwo będzie więc projektodawcom popełnić błąd, który może oznaczać odrzucenie projektu.
Przykładowo powód uznania za nieważną uchwały przyjętej 28 lutego 2019 r. o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej dotyczy jego podstaw prawnych. W unieważnionej uchwale odniesiono się do „§ 24 uchwały…", zamiast „...§ 24 załącznika do uchwały...".
Gdyby Burmistrz, lub Rada Miasta wykazały dobrą wolę, ten problem byłby rozwiązany. Postulowane przeze mnie zmiany nie muszą być wprowadzone w Statucie, lub inną drogą, niż inicjatywa obywatelska. Inicjatywę uchwałodawczą posiadają bowiem także: Burmistrz; Komisje; Kluby Radnych; co najmniej 6 radnych; Przewodniczący Rady.
Jak podałem z cytowanej wcześniej opinii prawnej:
Podkreślić należy, że art. 8 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym określa jedynie katalog informacji publicznej, podlegającej obligatoryjnemu zamieszczeniu na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Zgodnie z tym przepisem organy władzy publicznej, do których zaliczają się organy gminy (stanowiący i wykonawczy) mogą udostępniać w Biuletynie Informacji Publicznej również inne informacje publiczne, a zatem również projekty uchwał i stanowisk rady gminy, czy zarządzeń wójta.
Sławomir Pyźlak, źródł

Brak komentarzy

Autor obrazów motywu: Bim. Obsługiwane przez usługę Blogger.