Header Ads

Header ADS

Zmiana układu sił, czyli co się komu opłaca

(felieton polityczny)
Od sesji, która odbyła się 28 lutego możemy mówić o symbolicznym powrocie do czasów słusznie minionych. Nie mam tu na myśli komuny jako takiej, ale pełną władzę w jednych rękach. Właściwie w dłoniach dwóch ugrupowań politycznych. Mówiąc jeszcze dokładniej o władzy skupionej wokół dwóch osób. 
„Jeśli teoria nie zgadza się z faktami, tym gorzej dla faktów.” 
 Georg Wilhelm Friedrich Hegel.

Zgadzam się ze zdaniem wypowiedzianym przez niemieckiego filozofa, twórcę systemu idealistycznego. Chociaż… parafrazując powyższe twierdzenie, jeśli fakty nie zgadzają się z teorią, niech każdy stworzy własną. W tekście przedstawię swoją teorię na temat sposobu dojścia do władzy.
Pisząc felieton zadawałem sobie wiele pytań:

  • Czy obserwujemy proces przejmowania władzy przez dwa środowiska samorządowe?
  • Czy metody działania są na tyle subtelne, że dla większości mieszkańców są niewidoczne?
  • Czy obserwowane przez nas od początku obecnej kadencji samorządowej wydarzenia są przypadkowe?
  • Czy moja teza o tym, że obserwujemy bezwzględny proces przejmowania władzy ma potwierdzenie w faktach?
  • W końcu, kto na tych zmianach korzysta najbardziej?

W mojej ocenie od stycznia bieżącego roku zaistniały fakty, które dowodzą procesu przejęcia władzy. Bez odpowiedzi pozostawię pytanie, jaka zaszła zmiana w samorządzie miejskim na początku tego roku. Na pewno jednak mamy do czynienia z procesem przeprowadzonym konsekwentnie i skutecznie, za pomocą różnych metod działania. Dopełnieniem tego procesu było odwołanie Wojciecha Prokockiego z funkcji przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. 
Wszystkie fakty, które omawiam wpisują się w moją teorię, a jej dopełnieniem była sesja Rady Miasta, podczas której odwołano Wojciecha Prokockiego. Od kulis tego wydarzenia zacznijmy. 

PRZYCZYNY ODWOŁANIA WOJCIECHA PROKOCKIEGO 

Wojciechowi Prokockiemu zarzucano "niepoddanie przez niego pod głosowanie wniosku o odwołanie z funkcji przewodniczącego podczas posiedzenia komisji (...) oraz niezamieszczenie informacji o takim wniosku w protokole" oraz to, iż Prokocki nie dotrzymał 5-dniowego terminu wyprzedzenia zwołania posiedzenia komisji.” 
Uzasadnienie odwołania Wojciecha Prokockiego
Przedstawione uzasadnienie było mocne i trudno z nim dyskutować. Jednak zgodnie z powiedzeniem, z faktami się nie dyskutuje. Ze słowami jak najbardziej można polemizować. A jakie były fakty? 
Zgodnie z uzyskaną z Urzędu Miasta informacją kluczowe było posiedzenie Komisji rewizyjnej zwołane na 14 marca. Sami radni informują w swoim wniosku o odwołanie, że nie akceptują Wojciecha Prokockiego na stanowisku przewodniczącego, ponieważ nie podał on pod głosowanie wniosku o swoje odwołanie i nie zamieścił informację o tym wniosku w protokole. 
Protokół z posiedzenia Komisji rewizyjnej (14.03.2019).
Faktycznie, w protokole nie ma o tym słowa. Dokumenty z posiedzenia Komisji nie zawierają również pisemnego wniosku o odwołanie Wojciecha Prokockiego. Albo go nie było w formie pisemnej, albo Wojciech Prokocki go nie załączył. Jednak nie ma też żadnego dopisku o braku akceptacji dla takiej treści protokołu.
W protokole brak jest pisemnego wniosku o odwołanie
Zwracam uwagę na fakt, że już na marcowym posiedzeniu radni złożyli wniosek o odwołanie Wojciecha Prokockiego. Oznacza to, że planowali zrobić to w marcu, kiedy powody podane na kwietniowej sesji nie istniały. Niemożliwym jest, by wówczas swój wniosek uzasadniali brakiem głosowania i nie ujęciem go w protokole. 
Jedynym powodem aktualnym podczas pierwszej próby odwołania mogło być nie zwołanie posiedzenia komisji w terminie określonym Statutem. Faktem jest, że zachowanie Wojciecha Prokockiego (nie poddanie pod głosowanie wniosku radnych oraz nie zamieszczenie o tym informacji w protokole) dało radnym pretekst do ponownej próby odwołania.  
Ogłoszenie pojawiło się na stronie miasta trzy dni wcześniej. Zgodnie z informacją udzieloną przez Wiceburmistrza Monikę Rejf „Statut nie reguluje procedury zamieszczania informacji o posiedzeniach komisji. Informacje o posiedzeniach komisji zamieszcza się na stronie: Bartoszyce.pl, niezwłocznie po poinformowaniu przez przewodniczącego komisji o zwołaniu jej.” 
Na wspomnianej stronie sytuacja zwołania posiedzenia Komisji w krótszym, niż zapisany w Statucie terminie miała miejsce trzy razy. Dwukrotnie dotyczyło to Komisji rewizyjnej. Ogłoszenie o posiedzeniu zwołanym na 14 marca pojawiło się trzy dni wcześniej, podobnie jak zwołane na 11 kwietnia opublikowane zostało 8 kwietnia. Raz dotyczyło to posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji ogłoszone w środę 6 lutego, zwołane na piątek 8 lutego (2 dni po publikacji).

IZOLOWANIE RADNYCH OPOZYCYJNYCH 


Jest jednak inny możliwy powód odwołania Wojciecha Prokockiego ze stanowiska Przewodniczącego. Wystarczy przypomnieć sobie sesje, które odbyły się 4 i 28 lutego oraz 14 marca. Fakty dają spójny obraz przejęcia władzy przez radnych popierających Burmistrza oraz symboliczne wycięcie z ważnych funkcji radnych opozycyjnych wobec niego. 
Wojciech Prokocki, Elżbieta Zabłocka, Witold Darski i Wioletta Machniewska utracili swoją pozycję w Radzie Miasta. 
W tym samym czasie władzę w Radzie i Komisjach przejęli radni startujący z listy PiS: Stanisław Dubicki, Urszula Kaczmarek, Lucyna Jędryczka i radna z klubu Nasze Miasto Joanna Adamczyk
Z faktami nie dyskutujemy. Czas na ich przedstawienie. Przedstawiam swoją interpretację faktów. Jej wiarygodność oceńcie sami. 

PRAWICA GŁOSUJE ZA LEWICĄ, CZYLI ROZŁAM W PIS

Sesja, która odbyła się 22 listopada wzbudziła sensację. Express Olsztyn informował o targowicy. Radni z list PiS otrzymali polecenie głosowania na kandydata Samorządności Plus, a „ów "rozkaz z góry" został wykonany połowicznie, gdyż poddały się jemu tylko (i aż) trzy osoby. Kolejne trzy nie zdecydowały się zagłosować na SLD, bo tak trzeba nazywać Samorządność Plus.” 
Artykuł na temat rozłamu wśród radnych z PiS
Zgodnie z informacją podaną przez Express Olsztyn sześciu radnych kandydujących z PiS miało poprzeć na stanowisko przewodniczącego Rady Miasta kandydata Samorządności Plus. Miał to być efekt wspólnej, niepisanej koalicji PiS i Samorządności Plus, która zawiązała się w powiecie. Dzięki niej oraz radnemu PSL Starostą został Zbigniew Jan Nadolny z PiS. W zamian PiS miał poprzeć radnego z Samorządności w Radzie Miasta. 
Bunt trojga radnych z PiS nie pozwolił na zaszczepienie powiatowej nieoficjalnej koalicji na grunt miejski. Czy można określić, którzy radni się wyłamali i nie głosowali za radnym z Samorządności Plus? Z dużym prawdopodobieństwem TAK. 
Przypomnę, że zgodnie z komunikatem PKW radnymi z listy Prawa i Sprawiedliwości zostali: Wioletta Machniewska, Witold Darski, Lucyna Jędryczka, Urszula Kaczmarek, Tadeusz Azarewicz oraz Stanisław Dubicki
W BIP Urzędu Miasta na dzień 4 stycznia 2019 roku w klubie radnych PiS były tylko trzy nazwiska, czyli połowa radnych kandydujących z list Prawa i Sprawiedliwości: Witolda Darskiego (reprezentującego Klub), Urszuli Kaczmarek i Wioletty Michniewskiej
W styczniu 2019 w Klubie radnych PiS było tylko troje radnych

Obecnie radni Witold Darski i Wioletta Machniewska są radnymi niezależnymi. Cały czas są opozycyjni wobec Burmistrza, zadają też trudne pytania. W tym kontekście należy przyjąć, że są oni wśród rozłamowców, którzy nie głosowali za kandydatem Samorządności Plus. 
Z dużym prawdopodobieństwem radni, którzy poparli kandydata Samorządności Plus nie byli w klubie PiS w styczniu (Lucyna Jędryczko, Stanisław Dubicki oraz Tadeusz Azarewicz). To dokładnie połowa radnych, o takiej ilości pisał Express Olsztyn. 
Tezę potwierdza fakt, że – jak wspomniałem – do stycznia 2019 roku na BIP było trzech radnych z list Pis, a obecnie w klubie radnych PiS są: Urszula Kaczmarek, Lucyna Jędryczko, Stanisław Dubicki oraz Tadeusz Azarewicz
Lista radnych w Klubie PiS uległa zmianie

JEDNA JASKÓŁKA WIOSNY NIE CZYNI, A JEDNAK... PRZEŁOM


Pierwsze zaskoczenie spotkało część radnych 4 lutego, na drugiej części sesji Rady Miasta, która nie odbyła się z powodu braku kworum. Rada Miasta przyjęła wszystkie poprawki Burmistrza, podczas gdy 28 grudnia je odrzuciła. 
Wspomniana sesja była przełomową. Podczas sesji Katarzyna Basak w imieniu całego klubu Nasze Miasto udzieliła poparcia Burmistrzowi Piotrowi Petrykowskiemu. Goniec Bartoszycki tekst na ten temat zatytułował: „Sesja Rady Miasta Bartoszyce została dokończona. Nowy układ sił?” W mojej ocenie znak zapytania należy zastąpić kropką. 

TU ZASZŁA ZMIANA, CZYLI NOWY UKŁAD SIŁ 

Zbudowanie nieformalnej koalicji wymagało pozyskania radnych z klubu Nasze Miasto, odzyskania radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości (w którym w listopadzie pojawił się rozłam) oraz uporządkowania w środowisku radnych opozycyjnych. Spójrzmy na wspomniane grupy radnych oraz ich sytuację przed sesją z 4 lutego, która w symboliczny sposób podsumowała zmiany. 

Klub radnych Nasze Miasto 
W skład Klubu wchodzą: Katarzyna Basak, Joanna Adamczyk. Grażyna Baranowska oraz Ewa Kapusto. 
Katarzyna Basak została wiceprzewodniczącą Rady Miasta. Po przegranym konkursie na Dyrektora  BDK była osobą bezrobotną. W oświadczeniu majątkowym złożonym 10.12.2018 roku wskazała jako miejsce zatrudnienia Powiatowy Urząd Pracy w Bartoszycach oraz Urząd Marszałkowski - ekspert ds. oceny projektów (zawieszone chwilowo).
Przed stworzeniem nieoficjalnej koalicji wspierającej burmistrza Joanna Adamczyk pełniła funkcję Wiceprzewodniczącej Komisji Programowej i Budżetu, a Ewa Kapusto Przewodniczącej Komisji Edukacji, Sportu i Rodziny. Grażyna Baranowska: nie pełniła i nadal nie pełni żadnej dodatkowej funkcji. 
Po zawiązaniu nieoficjalnej koalicji Katarzyna Basak została Naczelnikiem nowego wydziału w Starostwie Powiatowym, którym zarządza Zbigniew Jan Nadolny z PiS. a Joanna Adamczyk została Przewodniczącą Komisji Skarg, Wniosków i Petycji

Klub radnych PiS  
Radnymi z listy PiS zostali: Wioletta Machniewska, Witold Darski, Urszula Kaczmarek, Lucyna Jędryczka, Tadeusz Azarewicz oraz Stanisław Dubicki. W styczniu w klubie radnych była pierwsza trójka radnych. 
W lutym z klubu odeszła Wioletta Machniewska (która została odwołana z funkcji Przewodniczącej Rady Miasta) oraz Witold Darski (odwołany z funkcji Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji). 
W klubie została Urszula Kaczmarek, wybrana na Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej. Do klubu  radnych PiS dołączyli: Stanisław Dubicki (przez dwie ostatnie kadencje radny z PO), Lucyna Jędryczka i Tadeusz Azarewicz. Stanisław Dubicki został wybrany na Przewodniczącego Rady Miasta. Lucyna Jędryczka została Przewodniczącą Komisji Programowej i Budżetu

Opozycja, czyli PO.Nowoczesna Koalicja Obywatelska 
Radni, którzy również w ubiegłej kadencji byli opozycyjni wobec Burmistrza to: Wojciech Prokocki, Elżbieta Zabłocka, Anna Binięda, Krystyna Duda, Leonard Boiwko i Jarosław Puszko. 
Na początku kadencji Wojciech Prokocki był Naczelnikiem Wydziału w Starostwie Powiatowym i Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Elżbieta Zabłocka Przewodniczącą Komisji Programowej i Budżetu. Anna Binięda przez wiele lat kierowała Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną, a od 2018 r. została wicedyrektorem Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji, którego poradnia stała się częścią.
Sytuacja na początku kadencji

Obecna sytuacja w samorządzie miasta
Obecnie Wojciech Prokocki (zgodnie z kodeksem pracy) stracił pracę w Starostwie po mianie jego struktury. Funkcje wydziału, którym kierował przejęły pozostałe, o czym pisałem. Został również odwołany z funkcji Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Pierwszą próbę odwołania podjęto w marcu, drugą (ostateczną) w kwietniu. 
Elżbieta Zabłocka zrezygnowała z funkcji Przewodniczącej Komisji Programowej i Budżetu. Anna Binięda w wyniku restrukturyzacji jednostek organizacyjnych Starostwa powiatowego straciła funkcję wicedyrektora Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji.
[AKTUALIZACJA]
Zmiany Przewodniczących Komisji nie byłyby możliwe bez dwóch faktów. Zaważyła na tym zmiana postawy wobec Burmistrza Klubu Nasze Miasto oraz zmiany składu poszczególnych komisji. Zdobycie większości przez radnych wspierających Burmistrza umożliwiło wybór nowych przewodniczących Komisji.
Spójrzmy na ikonografikę.
Zmiany składów i Przewodniczących trzech Komisji Rady Miasta

Komisja Rewizyjna. Do Komisji dopisano radną Grażynę Baranowską i radnego Ryszarda Szarzyńskiego. Z komisji odeszła radna Joanna Adamczyk.
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji: dopisano radne Urszulę Kaczmarek i Joannę Adamczyk. Komisję opuścili radni Witold Darski i Stanisław Dubicki.
Komisja Programowa i Budżetu. Do Komisji dopisano radną Katarzynę Basak i radnego Stanisława Dubickiego. Z Komisji odszedł opozycyjny radny Leonard Boiwko (nie znam powodu rezygnacji).


Warto zauważyć, że zmiany w radzie mają swój bardzo realny wymiar.

DOBRA ZMIANA. DLA KOGO? 


Funkcje pełnione przez radnych mają również wymiar finansowy. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta z 28 lutego 2019 r. w radzie obowiązują diety naliczane od kwoty maksymalnej wysokości diet przysługujących radnym jako podstawy, określonej przez rozporządzenie Rady Ministrów. Przewodniczący Rady otrzymuje 75 % podstawy, wiceprzewodniczący  45 % podstawy, przewodniczący Komisji 42 % podstawy, a radny 35 % podstawy. 
Odwołanie z funkcji Przewodniczącej Rady Miasta, czy Przewodniczącego Komisji to obniżenie diet. Awans to większe dochody. 

Zmiana układu sił ma również konkretne przełożenie na finanse miasta Bartoszyce. Z pewnością rolę ma obecna większość, popierająca Burmistrza Piotra Petrykowskiego. Analizując imienne wykazy głosowań od sesji 28 lutego wnioski związane z budżetem przechodzą większością głosów, podczas gdy podczas grudniowej sesji budżetowej Rada Miasta obcięła Burmistrzowi część wydatków. Pisałem o tym.

[aktualizacja]
Wysokość deficytu z 28.12.2018 oraz 25.04.2019 roku oraz prognozowana łączna kwota zadłużenia na koniec 2019 r.

Spójrzmy więc na budżet. W odniesieniu do budżetu przyjętego 28 grudnia 2018 roku (uchwała III/8/2018) radni zwiększyli deficyt o kwotę 1.732.576 zł. Kwota nie uwzględnia ostatniej zmiany, czyli wzrostu wydatków o 100 tys. na wadium w Sądzie z sprawie przeciwko poprzedniemu wykonawcy rewitalizacji. W kwocie jest natomiast wzrost kosztów rewitalizacji, o czym pisałem. 

KALENDARIUM


- 04.01.2019. W Klubie radnych PiS są: Witold Darski, Wioletta Machniewska i Urszula Kaczmarek. 
- 29.01.2019. Z powodu braku kworum nie odbyła się sesja Rady Miasta. 
- 31.01.2019. Likwidacja wydziału Promocji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym. Wojciech Prokocki (PO) stracił stanowisko. Powołanie nowego Wydziału Pozyskiwania Środków Zewnętrznych, Inwestycji i Strategii.
- 04.02.2019. Zakończona sesja Rady Miasta. Przyjęto wszystkie propozycje Burmistrza (28 grudnia Rada je odrzuciła). Radna Katarzyna Basak (Nasze Miasto) deklaruje udzielenie poparcia Burmistrzowi przez swój klub radnych.
- 08.02.2019. Posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Zapadła decyzja o odwołaniu Witolda Darskiego (PiS). 
- 12.02.2019. Ogłoszono konkurs na stanowisko Naczelnika nowego wydziału w Starostwie Powiatowym. 
- 14.02.2019. Zmiana składu klubu radnych z PiS. Z klubu odchodzą Witold Darski i Wioletta Machniewska. Urszula Kaczmarek pozostaje w klubie. Członkami klubu zostają Stanisław Dubicki, Lucyna Jędryczka i Tadeusz Azarewicz. 
- 22.02.2019. Zakończono przyjmowanie dokumentów na stanowisko Naczelnika nowego wydziału w Starostwie Powiatowym.
- 27.02.2019. Starostwo Powiatowe publikuje informację o wyborze Katarzyny Basak na stanowisko Naczelnika. 
- 28.02.2019. Wioletta Machniewska (obecnie niezależna) została odwołana ze stanowiska Przewodniczącej Rady Miasta. Na jej miejsce został wybrany Stanisław Dubicki, obecnie już członek Klubu radnych z PiS. Witold Darski (obecnie niezależny) został odwołany z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
- 14.03.2019. Pierwsza próba odwołania Wojciecha Prokockiego (PO) z funkcji Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. 
Wojciech Prokocki nie zgadza się na głosowanie nad swoim odwołaniem i nie ujmuje tego wniosku w protokole z posiedzenia komisji. 
- 18.03.2019. Adamczyk Joanna (Nasze Miasto) zostaje wybrana Przewodniczącą Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Lucyna Jędryczka (PiS) na Przewodniczącą Komisji Programowej i Budżetu. Urszula Kaczmarek (PiS) miała zostać wybrana Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej. Jednak Wojciech Prokocki wyraził zgodę na głosowanie nad swoim odwołaniem. Wybór musiał poczekać. 
- 29.03.2019. Anna Binięda (PO) dziękuje za współpracę jako wicedyrektora Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji. 
- 11.04.2019. Radni z Komisji Rewizyjnej składają wniosek o odwołanie Wojciecha Prokockiego z funkcji Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Uzasadniają go m.in. nie przegłosowaniem wniosku na poprzednim posiedzeniu i nie zamieszczeniem informacji o wniosku w protokole. 
- 25.04.2019. Rada przegłosowała odwołanie Wojciecha Prokockiego z funkcji Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Zastąpiła go radna Urszula Kaczmarek.
(dad)

Brak komentarzy

Autor obrazów motywu: Bim. Obsługiwane przez usługę Blogger.