Czy na spadek wydatków na wynagrodzenia ma wpływ reforma oświatowa?
NIE, lub niewielki.
W poprzednim artykule wskazałem, że budżet planowany na 2018 rok na wynagrodzenia w dziale 801 został pomniejszony o ponad 2,8 mln złotych w porównaniu z 2017 rokiem. Post wzbudził Wasze zainteresowanie o postawił pytanie o wspomniany wpływ reformy oświatowej. Zająłem się tym tematem.
W dużym uproszczeniu samorząd powiatowy zajmuje się szkolnictwem podstawowym i gimnazjalnym, powiat zarządza wyższymi etapami kształcenie. Reforma – ponownie w uproszczeniu – skraca o rok czas kształcenia w „szkołach podstawowych” (dotychczas 6 klas szkoły podstawowej + 3 gimnazjum, obecnie 8 klas szkoły podstawowej).
Wprowadzona reforma skraca czas nauki w szkole podstawowej (6 klas "podstawówki" + 3 gimnazjum zmienia się w 8 klasową szkołę podstawową) i wydłuża naukę w szkołach ponadpodstawowych, np. liceum będzie 4-letnie. Mamy jeszcze okres przejściowy, gdzie są jeszcze i gimnazja i szkoły podstawowe. Oznacza to zmianę w kosztach.
Wprowadzona reforma skraca czas nauki w szkole podstawowej (6 klas "podstawówki" + 3 gimnazjum zmienia się w 8 klasową szkołę podstawową) i wydłuża naukę w szkołach ponadpodstawowych, np. liceum będzie 4-letnie. Mamy jeszcze okres przejściowy, gdzie są jeszcze i gimnazja i szkoły podstawowe. Oznacza to zmianę w kosztach.
Na „styku” szkół podległych samorządowi miasta i powiatu jest szkolnictwo specjalne, czyli podstawowa szkoła specjalna oraz gimnazjum specjalne. Pozostałe szkoły podstawowe i gimnazja są miejskie lub gminne.
Do placówek oświatowych podległych powiatowi bartoszyckiemu należą:
- Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach
- Młodzieżowy Dom Kultury w Bartoszycach
- Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji
- Powiatowy Zespół Administracji Oświaty w Bartoszycach
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Maltańskich w Bartoszycach
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1. im. Kresowiaków w Bartoszycach
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2. im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach
- Zespół Szkół w Górowie Iławeckim
[źródło: BIP Powiatu Bartoszyckiego, jednostki organizacyjne]
W związku z tym skupiłem się na wynagrodzeniach w poz. 80102 i 80111 (szkoły podstawowe specjalne i gimnazja specjalne). Tam zmiany mogą być powiązane z reformą oświatową.
Budżet na 2018 rok zakłada zmniejszenie nadkładów (wobec 2017 roku) o kwotę blisko 370 tysięcy złotych. Kwoty dotyczą przedstawionych poniżej pozycji, zsumowanych dla: szkoły podstawowej specjalnej oraz gimnazjum specjalnego.
Daje to spadek miesięczny o około 30 tys. złotych. W gimnazjum specjalnym o około 24,5 tys. miesięcznie (co jest zrozumiałe w okresie wygaszania tych szkół). O kwotę 5,3 tys. miesięcznie w szkole podstawowej specjalnej.
NIE jestem specjalistą w zakresie oświaty, dlatego proszę o wyrozumiałość.
Z powodu dużej ilości danych i czasu, by je przeanalizować nie zająłem się innymi placówkami oświatowymi zarządzanymi przez powiat. Uważam jednak, że w pozostałych przesunięcie uczniów w związku z reformą ma mniejsze znaczenie.
W dokumentach budżetowych "Dział 801 - Oświata i wychowanie" zawiera kilkanaście pozycji. Zainteresowanym polecam pobranie sprawozdań budżetowych i znalezienie istotnych dla nich pozycji w dokumentach źródłowych:
Brak komentarzy