Header Ads

Header ADS

Immunitet poselski dla samorządów? O przestrzeganiu prawa słów kilka

Samorząd powiatowy działa na bazie prawa. Na szczeblu samorządowym sam stanowi prawo i stoi na straży jego przestrzegania. 
Wyobraźcie sobie że poseł ustanawia prawo, a potem go nie przestrzega. Powołuje się przy tym chociażby na a immunitet poselski. Urzędowi immunitet nie przysługuje. 
Uwaga: w artykule zawarte są linki
Pełny wniosek o udostępnienie informacji publicznej złożyłem zgodnie z prawem. Przedmiotem dwóch wniosków były zagadnienia: transmisji z obrad sesji powiatu, w tym ich archiwizacji, imiennego wykazu głosowań, budżetu obywatelskiego, imiennego wykazu głosowań oraz dokumentów strategicznych powiatu. Składając wniosek otrzymałem również poświadczenie odbioru. Jedyne, czego nie posiadałem w ustawowym terminie to odpowiedzi.
Otrzymałem je dzisiaj, po zamieszczeniu komentarza o możliwości złożenia Skargi w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Trzy godziny później na moją skrzynkę ePUAP wpłynęły dwie odpowiedzi podpisane przez Zbigniewa Nadolnego ;) 
Odpowiedź na wniosek o dostęp do informacji publicznej
Co jest istotne w otrzymanych pismach? Starostwo Powiatowe lekko traktuje wymogi prawa. 
Pominę fakt, że pisma nie wpłynęły w ustawowym terminie, co samo w sobie narusza prawo. Istotna jest treść odpowiedzi. Omówię odpowiedź na pierwszy wniosek. Drugi, dotyczący dokumentów strategicznych powiatu niesie z sobą tak wiele refleksji, że opiszę je w odrębnym poście. 
Po pierwsze Starosta informuje, że urząd dopiero przygotowuje się do wdrożenia zapisów, które obowiązują od początku kadencji. 
Po drugie, wskazane w nim informacje wg mojej wiedzy nie spełniają wymogów prawa. 
Po trzecie w piśmie Starosta zastosował przysłowiową „spychologię” Dodatkowo wskazał, że nie zna strony BIP własnego powiatu. 
Przejdźmy do konkretów. 
Pierwsze pytanie dotyczyło transmisji obrad sesji Rady Powiatu
transmisja obrad Rady Powiatu
Pierwsze pytanie dotyczyło transmisji obrad sesji Rady Powiatu
Ustawa w punkcie 1a jednoznacznie wskazuje, że nagrania obrad są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej powiatu oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty. 
Urząd Miasta sprostał zadaniu. Łącza działają. Starostwo Powiatowe po upływie 10 miesięcy od przegłosowania ustawy Starostwo niestety nie. 
Zacytuję obecnego Starostę: „stan przygotowania urzędu do wdrożenia zapisów dot. transmitowania i utrwalenia obrad Rady Powiatu rejestrujących obraz i dźwięk jest w trakcie przygotowania.” Odpowiedź nie pozostawia ŻADNYCH wątpliwości. Urząd nie zrealizował wymogów ustawy. 
W dalszej części Starosta podaje linki (łącza) do stron. Jedna z podanych stron - do BIP Powiatu - nie istnieje [dop. 29.11.2018: link poprawiono] Druga kieruje do YouTube. Kanał nie należy do Starostwa Powiatowego w Bartoszycach, ale do TVK – Bart-Sat. Kieruje do strony transmisji na żywo podpisanej jako „I Sesja Rady Miasta Bartoszyce część II na żywo”.
Strona BIP powiatu bartoszyckiego

Drugie pytanie dotyczyło wykazu imiennego głosowań radnych
Wykaz imienny głosowań jest zamieszczony w BIP powiatu. Znajduje się pod każdą uchwałą. Starosta o tym nie wie…  W odpowiedzi prosi, by pytanie skierować do... Rady Powiatu. Tego nie rozumiem… Ustawa wskazuje, że imienne wykazy głosowań radnych podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej powiatu. Nie Rady Powiatu. 

Odpowiedź na trzecie pytanie jest konkretna. Samorząd powiatowy nie planuje wdrożenia budżetu obywatelskiego w budżecie na 2019 rok. 

Czy w świetle powyższych faktów deklaracja "nowego-starego" starosty, że teraz będzie lepiej jest prawdziwa? Czy to oznacza dobrą zmianę w funkcjonowanie Starostwa Powiatowego? Zdecydowanie nie. Dlatego warto patrzeć na ręce naszym samorządom.  https://bartoszyce.blogspot.com/2018/11/samorzad-powiatowy-dziaa-na-bazie-prawa.html

Brak komentarzy

Autor obrazów motywu: Bim. Obsługiwane przez usługę Blogger.