Immunitet poselski dla samorządów? O przestrzeganiu prawa słów kilka
Samorząd powiatowy działa na bazie prawa. Na szczeblu samorządowym sam stanowi prawo i stoi na straży jego przestrzegania.
Wyobraźcie sobie że poseł ustanawia prawo, a potem go nie przestrzega. Powołuje się przy tym chociażby na a immunitet poselski. Urzędowi immunitet nie przysługuje.
Pełny wniosek o udostępnienie informacji publicznej złożyłem zgodnie z prawem. Przedmiotem dwóch wniosków były zagadnienia: transmisji z obrad sesji powiatu, w tym ich archiwizacji, imiennego wykazu głosowań, budżetu obywatelskiego, imiennego wykazu głosowań oraz dokumentów strategicznych powiatu. Składając wniosek otrzymałem również poświadczenie odbioru. Jedyne, czego nie posiadałem w ustawowym terminie to odpowiedzi.
Otrzymałem je dzisiaj, po zamieszczeniu komentarza o możliwości złożenia Skargi w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Trzy godziny później na moją skrzynkę ePUAP wpłynęły dwie odpowiedzi podpisane przez Zbigniewa Nadolnego ;)
Pominę fakt, że pisma nie wpłynęły w ustawowym terminie, co samo w sobie narusza prawo. Istotna jest treść odpowiedzi. Omówię odpowiedź na pierwszy wniosek. Drugi, dotyczący dokumentów strategicznych powiatu niesie z sobą tak wiele refleksji, że opiszę je w odrębnym poście.
Po pierwsze Starosta informuje, że urząd dopiero przygotowuje się do wdrożenia zapisów, które obowiązują od początku kadencji.
Po drugie, wskazane w nim informacje wg mojej wiedzy nie spełniają wymogów prawa.
Po trzecie w piśmie Starosta zastosował przysłowiową „spychologię” Dodatkowo wskazał, że nie zna strony BIP własnego powiatu.
Przejdźmy do konkretów.
Pierwsze pytanie dotyczyło transmisji obrad sesji Rady Powiatu.
transmisja obrad Rady Powiatu |
Pierwsze pytanie dotyczyło transmisji obrad sesji Rady Powiatu.
Ustawa w punkcie 1a jednoznacznie wskazuje, że nagrania obrad są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej powiatu oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty.
Urząd Miasta sprostał zadaniu. Łącza działają. Starostwo Powiatowe po upływie 10 miesięcy od przegłosowania ustawy Starostwo niestety nie.
Zacytuję obecnego Starostę: „stan przygotowania urzędu do wdrożenia zapisów dot. transmitowania i utrwalenia obrad Rady Powiatu rejestrujących obraz i dźwięk jest w trakcie przygotowania.” Odpowiedź nie pozostawia ŻADNYCH wątpliwości. Urząd nie zrealizował wymogów ustawy.
W dalszej części Starosta podaje linki (łącza) do stron. Jedna z podanych stron - do BIP Powiatu - nie istnieje [dop. 29.11.2018: link poprawiono] Druga kieruje do YouTube. Kanał nie należy do Starostwa Powiatowego w Bartoszycach, ale do TVK – Bart-Sat. Kieruje do strony transmisji na żywo podpisanej jako „I Sesja Rady Miasta Bartoszyce część II na żywo”.
Strona BIP powiatu bartoszyckiego |
Drugie pytanie dotyczyło wykazu imiennego głosowań radnych.
Wykaz imienny głosowań jest zamieszczony w BIP powiatu. Znajduje się pod każdą uchwałą. Starosta o tym nie wie… W odpowiedzi prosi, by pytanie skierować do... Rady Powiatu. Tego nie rozumiem… Ustawa wskazuje, że imienne wykazy głosowań radnych podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej powiatu. Nie Rady Powiatu.
Odpowiedź na trzecie pytanie jest konkretna. Samorząd powiatowy nie planuje wdrożenia budżetu obywatelskiego w budżecie na 2019 rok.
Czy w świetle powyższych faktów deklaracja "nowego-starego" starosty, że teraz będzie lepiej jest prawdziwa? Czy to oznacza dobrą zmianę w funkcjonowanie Starostwa Powiatowego? Zdecydowanie nie. Dlatego warto patrzeć na ręce naszym samorządom.
https://bartoszyce.blogspot.com/2018/11/samorzad-powiatowy-dziaa-na-bazie-prawa.html
Brak komentarzy