Header Ads

Header ADS

Jak to pożar w finansach powiatu bohatersko gaszono


To nie będzie bajka, ale fakty, 
Po dwóch miesiącach po złożonym wniosku o dostęp do informacji publicznej oraz moim wezwaniu do wysłania odpowiedzi otrzymałem dokumenty, które pokazują działania Zarządu powiatu w sprawie dziury budżetowej w 2018 roku. Oceńcie sami, jakie to były działania. 
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczył dokumentów i zdarzeń, które miały miejsce po 25 kwietnia 2019 roku.
Przyjęty termin jest związany z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Bartoszycach. Zgodnie z informacjami, przekazywanymi przez Starostę Zbigniewa Nadolnego na grudniowej Sesji Rady Miasta, dziura budżetowa w powiecie była związana właśnie z wyrównaniem strat poniżej poziomu amortyzacji. Dotyczyło to kwoty 1.616.356,91 złotych.


Uchwałą XLVII/259/2018 z 23.02.2018 roku Starostwo postanowiło pokryć stratę poniżej poziomu amortyzacji Szpitala. Przepraszam, jeśli użyłem niefachowego języka. Od tego dnia należy przyjąć, że Zarząd Powiatu i Rada Powiatu dowiedziały się - oficjalnie - o tej sytuacji. 
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej był związany z próbą określenia, co Rada i Zarząd Powiatu zrobił po otrzymaniu tej informacji. W każdej firmie, w każdym domowym budżecie powinno to spowodować cięcie wydatków, lub wzrost dochodów.
W zestawieniu pomijam wydatki związane z ogłoszonymi konkursami. Przedstawiam tylko część informacji z protokołów Zarządu Powiatu, które dotyczą spraw finansowych i oświatowych. 











Proszę zwrócić uwagę na kilka faktów.
1. Załączam wybrane działania Zarządu Powiatu. Materiału jest zbyt dużo, jednak są to wszystkie istotne decyzje związane z oświatą oraz finansami. 
2. Sytuacja finansowa szpitala, a tym samym konieczność pokrycia straty poniżej poziomu amortyzacji była znana najpóźniej 25 kwietnia 2018 roku. 
3. Zgodnie z protokołami, dopiero 11.10.2018 r. jest zapis o braku brak środków na wynagrodzenia i pochodne. Brak (niedobór w budżecie) wynosił 3.835.500,00 złotych. Czy możliwe jest, by do tego czasu Zarząd o tym nie wiedział?
Podczas tego samego posiedzenia Zarządu powiatu skarbnik poinformował również o braku możliwości zaciągnięcia kredytu, w związku z możliwością przekroczenia wskaźnika zadłużenia
Pierwsza tura wyborów miała miejsce dziesięć dni później. Gdyby ta informacja pojawiła się przed I turą, być może zmieniłaby wynik wyborów do powiatu. Zarząd Powiatu wystąpił z wnioskiem o odwołanie zaplanowanej na 15 października (przed wyborami) sesji. 
4. Dopiero 25 października, czyli między I a II turą wyborów Zarząd zaakceptował wniosek o powołanie audytora, by zbadać sytuację finansową oświaty. 
5. Pomimo trudnej sytuacji finansowej powiatu dwóch członków Zarządu Powiatu (z terenu gminy Górowo Iławeckie) naciskało na zwiększenie wydatków na Zespół Szkół w Górowie Iławeckim. Są to: radna Barbara Kamińska oraz radny Mirosław Olejnik (oboje z PO). Czy daje to moralne prawo do obecnych ataków radnych PO na Starostę? 
6. Skarbnik powiatu zaznaczał, że szkoła w Górowie Iławeckim otrzymała w 2018 roku więcej środków, niż było to planowane. 

Nie dostrzegam żadnych istotnych działań oraz decyzji związanych z oszczędnościami w ramach Starostwa Powiatowego i budżetu powiatu od kwietnia do października 2018 roku, kiedy ujawniono brak środków finansowych na koncie powiatu, brak zdolności kredytowej, zbliżenia do przekroczenia dozwolonego wskaźnika zadłużenia. 

Brak komentarzy

Autor obrazów motywu: Bim. Obsługiwane przez usługę Blogger.