Jak samorząd troszczy się o mieszkańców?
Czy samorząd jest dla mieszkańców, czy mieszkańcy są potrzebni samorządowcom (w czasie kampanii wyborczej)? Z pewnością radni troszczą się o to, by nie zabrakło nam rozrywki. Jednak czy liczy się też nasz głos?
Dwa najważniejsze projekty związane z inicjatywą mieszkańców rodzą się z bólem. Uchwały dotyczące obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej i budżetu obywatelskiego były nieważne. Pierwszą poprawiono. Na drugą musimy poczekać.
Nie mamy szczęścia jako mieszkańcy do naszych samorządowców. Rada Miasta VIII kadencji (2018-2023) od początku budziła wiele kontrowersji. Przypomnę krótko jej historię.
I sesja Rady Miasta Bartoszyce (22 listopada 2018 r.). Zaczęło się od sporów na I sesji o to, czy Sesja może się rozpocząć. Spór pomiędzy radną Krystyną Dudą, a Burmistrzem Piotrem Petrykowskim możecie obejrzeć sami.
Kiedy sesja już się rozpoczęła, doszło do rozłamu w PiS, dzięki któremu Pisał o tym Expres Olsztyn.
II sesja Rady Miasta Bartoszyce (3 grudnia 2018 r.) to głosowanie nad dotacją dla samorządu powiatowego na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników oświaty
III sesja Rady Miasta Bartoszyce (28 grudnia 2018 r.) to zgłoszenie faktu, że radni zbyt późno otrzymują materiały na sesje. Rada Miasta przyjęła większość poprawek zgłoszonych przez Komisję Programową i Budżetu. Odrzuciła wnioski o budowę Pomnika Orła Białego oraz zakup pojazdu dla Policji. Pisałem o tym.
IV sesja Rady Miasta Bartoszyce (29 stycznia, a następnie 4 lutego 2019 r.) została zwołana w czasie ferii. Poprzednio Wojciech Prorocki prosił, by w tym terminie sesji nie zwoływać. Sesja została przerwana, z powodu nieobecności jedenastu radnych. Czytaj więcej
Sesja została dokończona 4 lutego 2019 roku. Wówczas KWW Katarzyny Basak opuścił ławy opozycji i stał się koalicją z radnymi Samorządność Plus i częścią rozłamowców z KW PiS. Radni KWW Katarzyny Basak tym razem głosowali ZA wnioskami o budowę Pomnika Orła Białego oraz zakup pojazdu dla Policji. Czytaj więcej
V sesja Rady Miasta Bartoszyce (28 lutego 2019 r.) – odwołanie Wioletty Machniewskiej z funkcji przewodniczącej Rady Miasta. W uzasadnieniu postawę Wioletty Machniejwskiej określono jako naganną, czego nikt nie potrafił uzasadnić. Na jej miejsce jako Przewodniczącego powołano Stanisława Dubickiego. Czytaj więcej
VI sesja Rady Miasta Bartoszyce (18 marca 2019 r.)
VII sesja Rady Miasta Bartoszyce (28 marca 2019 r.): Elżbieta Zabłocka informuje o tym, że Komisja Rewizyjna w jej ocenie nie może pełnić swojej funkcji. Elżbieta Zabłocka i Wojciech Prorocki zrezygnowali z przewodniczenia Komisji. Jednocześnie otrzymaliśmy informację, że Wioletta Machniewska nie jest członkiem żadnej komisji w Radzie Miasta. Będą przewodniczącą nie mogła. Obecnie nie zadeklarowała swojego udziału w żadnej Komisji.
Na temat nieporozumień i konfliktów w Radzie Miasta więcej pisać nie muszę.
Czas na puentę, czyli ocenę jakościową pracy Rady Miasta VIII kadencji. Ocena pracy Rady Miasta będzie obiektywna, bo wyrażona przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego.
Dodam, że dwie uchwały uznałem za najważniejsze dla mieszkańców:
1. Uchwała o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej
2. Uchwała o budżecie obywatelskim.
Te dwa punkty były obiecane przez Burmistrza Petrykowskiego i dotyczą naszego, czyli mieszkańców głosu, którego radni powinni słuchać.
Podczas sesji o przysłowiowe uszy obiła mi się informacja, że są wątpliwości co do uchwały Rady Miasta Bartoszyce Nr V/37/2019 z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie przeprowadzenia na terenie miasta Bartoszyce konsultacji społecznych dotyczących Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. Nie mogłem znaleźć tej informacji oglądając sesję ponownie.
Oczekiwałem na opublikowanie uchwały V/39/2019 w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Zwróciłem uwagę na niezgodność zapisu w Statucie Miasta Bartoszyce oraz uchwale o inicjatywie uchwałodawczej.
Informacje zweryfikowałem w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W ten sposób dotarłem do dwóch rozstrzygnięć nadzorczych.
Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN.4131.444.2018 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 22 listopada 2018 r.
Wojewoda stwierdził nieważność załącznika do uchwały Rady Miasta Bartoszyce Nr LIV/351/2018 z dnia 18 października 2018 r. w sprawie: uchwalenia Statutu Miasta Bartoszyce. Statut uchwalała jeszcze poprzednia rada, w której opozycja wobec burmistrza miała większość. Wojewoda zanegował siedem punktów statutu.
Jedna z uwag dotyczy dostępu do informacji. W statucie jest mowa o wglądzie "na miejscu". Zdaniem wojewody dostęp powinien być np. również drogą elektroniczną.
Jednocześnie uchwała o inicjatywie uchwałodawczej wymagała poprawki. Choć niewielkiej, bo chodzi o dwa wyrazy, to jednak uchwała z 28 lutego jeszcze nie weszła w życie. Przypomnę, że gmina Bartoszyce uchwałę przyjęła w grudniu ubiegłego roku. Nasza zacznie obowiązywać po uchwaleniu poprawionej wersji, najwcześniej w kwietniu 2019 roku.
Jednocześnie uchwała o inicjatywie uchwałodawczej wymagała poprawki. Choć niewielkiej, bo chodzi o dwa wyrazy, to jednak uchwała z 28 lutego jeszcze nie weszła w życie. Przypomnę, że gmina Bartoszyce uchwałę przyjęła w grudniu ubiegłego roku. Nasza zacznie obowiązywać po uchwaleniu poprawionej wersji, najwcześniej w kwietniu 2019 roku.
Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN.4131.134.2019 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 21 marca 2019 r.
Wojewoda stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Bartoszyce Nr V/37/2019 z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie przeprowadzenia na terenie miasta Bartoszyce konsultacji społecznych dotyczących Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. Chodzi o brak procedury odwołania się od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania. Oznacza to konieczność uchwalenia jej od nowa, co oczywiście spowoduje opóźnienie jej wejścia w życie.
Dwa projekty związane z mieszkańcami rodzą się w bólu. Chcę wierzyć, że pomimo przenoszonej ciąży poród zakończy się szczęśliwie i my, mieszkańcy Bartoszyc otrzymamy od samorządowców prawo głosu.
Brak komentarzy