Postulaty związane jawnością działania samorządów
Czas na przedstawienie moich postulatów. Wynikają one wprost ze tekstu ślubowania radnego, jak i ustawy o zwiększeniu udziału obywateli w procesie funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych
Należy wdrożyć jako zasadę konsultacje z mieszkańcami nawet na polach, kiedy prawo tego nie wymaga. Oczywiście, nie mam na myśli np. głosowania nad składem komisji, czy wyboru przewodniczącego. Chociaż to też jest ważne, bo radni decydują i ilości wiceprzewodniczących, przeznaczając na to nasze pieniądze z podatków.
Konsultacje nie musza być masowe. Wystarczy spotkać się ze swoimi wyborcami pracując nad daną uchwałą. Dla mieszkańców jest ważne, czy dana inwestycja zostanie rozpoczęta, czy też jej termin przesunięto. Mieszkańcy chcą wiedzieć, co dzieje się z powalonymi drzewami w parku miejskim. Dlaczego powiat nie chce budżetu obywatelskiego. Co jest powodem nie wykorzystania w tym roku budżetowym pieniędzy na rozbudowę cmentarza na ulicy Leśnej.
Podałem przykłady spraw, które nas, mieszkańców interesują. I proponuję kilka zmian w organizacji pracy Rady Miasta i Rady Powiatu. Zmian, które może nie ułatwiają życia samorządowcom, ale są krokiem w kierunku stałego kontaktu radnego z mieszkańcami.
Przyjęcie moich postulatów umożliwia wspomniana ustawa. Wystarczy, jeśli zbierzemy 300 podpisów, albo propozycję zgłoszą radni. Podstawą mogą być trzy artykuły wspomnianej ustawy.
- Zgłoszenie jako petycji do Komisji skarg, wniosków i petycji.
Art. 18b. 1. Rada gminy rozpatruje skargi na działania wójta i gminnych jednostek organizacyjnych; wnioski oraz petycje składane przez obywateli; w tym celu powołuje komisję skarg, wniosków i petycji.
- Zgłoszenie jako propozycji radnych. Art. t. 20: ustęp 6. Na wniosek klubu radnych przewodniczący rady gminy jest obowiązany wprowadzić do porządku obrad najbliższej sesji rady gminy projekt uchwały, zgłoszony przez klub radnych, jeżeli wpłynął on do rady gminy co najmniej 7 dni przed dniem rozpoczęcia sesji rady. W trybie, o którym mowa w zdaniu pierwszym,
- Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej. Art. 41a. 1. Grupa mieszkańców gminy, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą.
Treść postulatów.
1. Publikacja rocznego planu pracy Rady na stronach BIP. Zamieszczenie w nim terminów sesji, omawianej tematyki.
2. Ujednolicenie zasad informowania o sesjach. Termin, porządek sesji, propozycje uchwał powinny być publikowane na stronach BIP samorządu. Publikacja powinna być przynajmniej w dniu, kiedy radni otrzymują informację. Niedopuszczalne jest, by radny dostawał projekt w dniu sesji, jak wskazuje to Statut Powiatu.
3. Publikacja uchwał oraz imienny wykaz głosowań powinien być udostępniony najpóźniej trzeciego dnia od sesji.
4. Interpelacje oraz uzyskane odpowiedzi powinny być umieszczone na stronach BIP w przypadku obu samorządów.
5. Na stronach BIP samorządu powinny być publikowane powiedzenia Komisji, wraz z datą, miejscem oraz omawianym tematem. Informacja powinna pojawiać się przynajmniej 7 dni przed posiedzeniem Komisji.
6. Wprowadzenie konsultacji społecznych nie tylko w przypadku, gdy wymaga tego prawo, ale również w przypadku istotnych dla mieszkańców spraw. Dotychczas w przypadku wybranych programów do konsultacji upoważnieni są przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Z każdych konsultacji powinna być sporządzona lista obecności oraz wypracowane wnioski.
Z każdych konsultacji powinna być sporządzona lista obecności oraz wypracowane wnioski.
Brak komentarzy