Header Ads

Header ADS

Czy wszystkie głosowania radnych powinny być publikowane?

Zamieszczam imienny wykaz głosowań III Sesji Rady Miasta. Zwracam uwagę na fakt, że wykaz traktuje budżet łącznie, BEZ ROZBICIA NA POPRAWKI, które również były głosowane. Można to obejrzeć na zapisie sesji
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych nakłada obowiązek niezwłocznego publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej imiennych wykazów głosowań radnych. Urząd Miasta opublikował wykazy głosowań podczas III Sesji Rady Miasta. 


W sprawie budżetu głosy były podzielone.
PRZECIW przyjęciu cięć proponowanych przez Komisję głosowali: Karol Kapuściński, Lipiejko Zbigniew, Pasjak Janusz i Pisarska Ewa.
WSTRZYMALI SIĘ: Azarewicz Tadeusz, Dubicki Stanisław, Jędryczka Lucyna.
Pozostali radni głosowali ZA cięciami wydatków proponowanymi przez Komisję Programową i Budżetu, której przewodniczy Elżbieta Zabłocka.
 


Zacząłem zgłębiać temat imiennego wykazu głosowań i ponownie przeczytałem zapisy ustawy o samorządzie gminnym. 
Art. 14 pkt. 2) Głosowania jawne na sesjach rady odbywają się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych. 
4) Imienne wykazy głosowań radnych podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty na obszarze gminy.

W ustawie nie wskazano, że głosowanie dotyczy wyłącznie uchwał. Czy w myśl w/w ustawy czynność podnoszenia ręki w sprawie poszczególnych poprawek do uchwały budżetowej jest głosowaniem, czy też nie? Jeśli tak, to - moim zdaniem - powinniśmy zobaczyć w wykazie imiennym również głosowania nad poprawkami. 
Nie do mnie należny ocena, czy: 
- imienny wykaz głosowań nie zawierający głosowań nad poprawkami oraz 
- interpretacja zapisu "niezwłoczny" w przypadku kilkunastu dni od sesji do publikacji 
są zgodne z ustawą, czyli prawem, które obowiązuje samorządy od obecnej kadencji.

Niezależnie od zgodności z prawem, sprawa budzi kontrowersje związane z jawnością. MIESZKAŃCY CHCĄ WIEDZIEĆ, kto głosował przeciw zwiększeniu budżetu na wynagrodzenia o 5%, czy też za dofinansowaniem budowy pomnika Orła Białego. Zamieszczony imienny wykaz głosowań to prawo nam odbiera. Chcąc poznać zdanie radnych z naszego okręgu na temat konkretnej poprawki możemy tylko obejrzeć kilkugodzinną sesję i samemu zobaczyć kto i jak głosował. 
Czy to wystarczy?

Brak komentarzy

Autor obrazów motywu: Bim. Obsługiwane przez usługę Blogger.