Czy wszystkie głosowania radnych powinny być publikowane?
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych nakłada obowiązek niezwłocznego publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej imiennych wykazów głosowań radnych. Urząd Miasta opublikował wykazy głosowań podczas III Sesji Rady Miasta.
W sprawie budżetu głosy były podzielone.
PRZECIW przyjęciu cięć proponowanych przez Komisję głosowali: Karol Kapuściński, Lipiejko Zbigniew, Pasjak Janusz i Pisarska Ewa.
WSTRZYMALI SIĘ: Azarewicz Tadeusz, Dubicki Stanisław, Jędryczka Lucyna.
Pozostali radni głosowali ZA cięciami wydatków proponowanymi przez Komisję Programową i Budżetu, której przewodniczy Elżbieta Zabłocka.
Zacząłem zgłębiać temat imiennego wykazu głosowań i ponownie przeczytałem zapisy ustawy o samorządzie gminnym.
Art. 14 pkt. 2) Głosowania jawne na sesjach rady odbywają się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych.
4) Imienne wykazy głosowań radnych podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty na obszarze gminy.
W ustawie nie wskazano, że głosowanie dotyczy wyłącznie uchwał. Czy w myśl w/w ustawy czynność podnoszenia ręki w sprawie poszczególnych poprawek do uchwały budżetowej jest głosowaniem, czy też nie? Jeśli tak, to - moim zdaniem - powinniśmy zobaczyć w wykazie imiennym również głosowania nad poprawkami.
Nie do mnie należny ocena, czy:
- imienny wykaz głosowań nie zawierający głosowań nad poprawkami oraz
- interpretacja zapisu "niezwłoczny" w przypadku kilkunastu dni od sesji do publikacji
są zgodne z ustawą, czyli prawem, które obowiązuje samorządy od obecnej kadencji.
Niezależnie od zgodności z prawem, sprawa budzi kontrowersje związane z jawnością. MIESZKAŃCY CHCĄ WIEDZIEĆ, kto głosował przeciw zwiększeniu budżetu na wynagrodzenia o 5%, czy też za dofinansowaniem budowy pomnika Orła Białego. Zamieszczony imienny wykaz głosowań to prawo nam odbiera. Chcąc poznać zdanie radnych z naszego okręgu na temat konkretnej poprawki możemy tylko obejrzeć kilkugodzinną sesję i samemu zobaczyć kto i jak głosował.
Czy to wystarczy?
Brak komentarzy