Im gorzej dla powiatu, tym lepiej dla radnych z PO?
Liczy się destrukcja? Powiat nie jest kręgielnią. |
Po klęsce budżetowej ufundowanej nam przez Zarząd, w którym większość miała Platforma Obywatelska i koalicja PO PiS w radzie mamy dalszy ciąg destrukcji powiatu.
Radni z PO paraliżują pracę zarówno Rady Powiatu, jak i Zarządu. Odbieram to jako protest przeciwko wybraniu na stanowisko Starosty innego kandydata, niż wskazanego przez Platformę Obywatelską. W myśl zasady z piaskownicy: "na złość mamie odmrożę sobie uszy".
------------------------------------------------------------------------
Uzupełnienie:
O problemach z wyborem członków Komisji Rewizyjnej mówili sami radni PO, jak i Starosta Zbigniew Nadolny podczas IV Sesji Rady Powiatu. fragment sesji. Przewodniczący klubu wskazał, że radni z PO nie skorzystają z przywileju, jakim jest udział w Komisji Rewizyjnej. Następnie głosowano nad przełożeniem ustalenia składu Komisji Rewizyjnej na kolejną, V Sesję Rady Powiatu fragment sesji. Od głosu wstrzymali się radni klubu Platforma Obywatelska.Nowoczesna, poza Wiesławem Kurachem. fragment sesji.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
To, co się wydarzyło doskonale ujmuje jedna z opinii prawnych zamieszczonych w internecie: „Innym sposobem na destabilizowanie funkcjonowania komisji rewizyjnej jest nieprzedstawianie przez klub swojego reprezentanta. Może być to wynikiem celowego działania, bądź reakcją na niewybranie przez radę kandydata zaproponowanego przez klub.”
Podobna patowa sytuacja miała miejsce w sprawie powołania składu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Radni z klubu PO poza Wiesławem Kurachem wstrzymali się od głosu, lub głosowali przeciw przeniesieniu głosowania w sprawie powołania Komisji. Głosowanie- fragment sesji.
Niestety, tego punktu nie wpisano do porządku obrad V Sesji.
Wyniki głosowania w sprawie odroczenia wyboru składów k |
Porządek obrad V sesji Rady Powiatu |
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Rolę Komisji Rewizyjnej określa Ustawa o samorządzie powiatowym oraz Statut Powiatu. Zgodnie z Art. 16. 1. Ustawy o samorządzie powiatowym Komisja Rewizyjna:
- kontroluje działalność zarządu oraz powiatowych jednostek organizacyjnych.
- opiniuje wykonanie budżetu powiatu.
- występuje z wnioskiem do rady powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi.
- wykonuje inne zadania zlecone przez radę powiatu w zakresie kontroli.
Funkcją Komisji Rewizyjnej jest kontrola |
W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów. W przypadku Rady Powiatu Bartoszyckiego nasi radni zrzeszeni są w czterech klubach:
- PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA: Bartłomiej Chilmanowicz; Wiesław Kurach; Grzegorz Mucha; Mirosław Olejnik; Zbigniew Pietrzak; Marcin Przybysz; Zbigniew Szyszka
- PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: Lech Darski; Krzysztof Łuszczyk; Zbigniew Nadolny; Ireneusz Rogowski; Jerzy Szarejko; Ryszard Zduniuk.
- POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE: Władysław Bogdanowicz,
- SAMORZĄDNOŚĆ PLUS: Mirosław Figat; Marcin Matejunas; Robert Pająk.
Opinie prawne i wyroki są jednoznaczne. |
Radni z PO nie deklarując udziału w komisji narażają powiat na poważne kłopoty. Zacytuję kolejną z opinii prawnych zamieszczonych w portalu orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego:
"Naczelny Sąd Administracyjny wskazywał, że ustawowy wymóg, by w skład komisji rewizyjnej weszli przedstawiciele wszystkich klubów jest normą bezwzględnie obowiązującą. Inny skład narusza prawo (por. wyroki NSA z 8 grudnia 2011 r., II OSK 2380/2011 i 14 grudnia 2011 r., II OSK 2069/2011). Dopóki zatem nie można stworzyć komisji z przedstawicieli wszystkich klubów, organ ten nie może w ogóle zostać utworzony (wyrok NSA z 14 grudnia 2011 r., II OSK 2069/11)."
Dalej czytamy: „działanie klubu radnych, uniemożliwiające powołanie komisji rewizyjnej w ustawowo określonym składzie, należy uznać za działanie naruszające prawo oraz poprzez nieuzasadnioną rezygnację z przyznanego ustawą publicznego prawa podmiotowego, za nadużycie tego prawa i wykorzystywanie go do celów niezgodnych z intencjami ustawodawcy.”
Jest jednak i taka opinia: "Dopóki zatem nie można stworzyć komisji z przedstawicieli wszystkich klubów, organ ten nie może w ogóle zostać utworzony (wyrok NSA z 14 grudnia 2011 r., II OSK 2069/11)"
Jest jednak i taka opinia: "Dopóki zatem nie można stworzyć komisji z przedstawicieli wszystkich klubów, organ ten nie może w ogóle zostać utworzony (wyrok NSA z 14 grudnia 2011 r., II OSK 2069/11)"
Jeśli nasi radni z PO nadal będą blokować powstanie Komisji, uchwała rady powiatu powołująca komisję rewizyjną w okrojonym składzie nie naruszy jednak prawa.
Kolejny cytat z opinii prawnej:
„Radni muszą jednak mieć świadomość, że długotrwały, przedłużający się pat w powołaniu komisji rewizyjnej może nawet doprowadzić do ustanowienia zarządu komisarycznego. Zgodnie z art. 97 ust. 1 i 2 u.s.g. w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy gminy, prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, może zawiesić organy gminy i ustanowić zarząd komisaryczny na okres do dwóch lat, nie dłużej jednak niż do wyboru rady oraz wójta na kolejną kadencję. Ustanowienie zarządu komisarycznego może nastąpić po uprzednim przedstawieniu zarzutów organom gminy i wezwaniu ich do niezwłocznego przedłożenia programu poprawy sytuacji gminy.”
W obecnej sytuacji politycznej zarząd komisaryczny będzie ustanowiony przez rząd PiS. Temu radni z PO się podporządkują?
Co zrobiła Komisja Rewizyjna, by uniknąć doprowadzenia do braku zdolności kredytowej powiatu? |
W tym momencie warto też zapytać, co robiła Komisja rewizyjna w ostatniej kadencji w sprawie dziury budżetowej? Przecież opiniowała budżet i sprawowała kontrolę nad działalnością Zarządu. W jej skład w 2018 roku wchodzili: Agnieszka Kobryń, Edward Subocz, Dorota Górecka, Jadwia Kuźlik i Wiesław Kurach (powołany uchwałą z 27.09.2017).
Drugi "pomysł" jest wysoce prawdopodobny. Radni PO nie wyrażali ochoty nie tylko na wejście w skład obowiązkowych komisji. Nie chcieli również odraczać głosowania. Może liczyli na to, że rada przegłosuje skład komisji bez ich przedstawiciela, co byłoby złamaniem prawa? Wtedy mogliby złożyć wniosek o odwołanie Starosty.]
---------------------------------
Aktualizacja: Na motywy działania klubu PO wskazał radny Olejnik, mówiąc o tym, że są "różne pomysły" na to, że przewodniczący sobie nie radzi... Z jednym z pomysłów zapoznał nas radny Jerzy Szarejko, kilka - kilkanaście sekund po wypowiedzi radnego Grzegorza Muchy. Drugi "pomysł" jest wysoce prawdopodobny. Radni PO nie wyrażali ochoty nie tylko na wejście w skład obowiązkowych komisji. Nie chcieli również odraczać głosowania. Może liczyli na to, że rada przegłosuje skład komisji bez ich przedstawiciela, co byłoby złamaniem prawa? Wtedy mogliby złożyć wniosek o odwołanie Starosty.]
Brak komentarzy