Zielone Bartoszyce
* - podpisy zawierają linki do artykułów
Drzewa ścinane w okresie lęgowym
Dziś o godz. 9:15 [2018-04-18 - dopisek red.] adło ostatnie z drzew rosnących na bartoszyckim Placu Konstytucji 3 Maja. Urzędnicy zapewniają, że drzewa tam wrócą za sprawą nowych nasadzeń. Wątpliwości co do terminu wycinki ma wielu mieszkańców a ornitolog znalazł w powalonych drzewach ptasie gniazda oraz jajo modraszki.— Przecież teraz jest okres lęgowy ptaków i nie wolno drzew wycinać — dziwili się.— No i będzie afera, bo tu były ptasie gniazda - mówił jeden z przechodniów widząc, że robimy zdjęcia. Zwracał uwagę na liczne ptaki, które szukają swoich gniazd na powalonych drzewach.Z pytaniami zatelefonowaliśmy do sekretarza miasta Roberta Pająka.— Zdaję sobie sprawę, że to budzi kontrowersje. Mamy jednak wszystkie wymagane prawem pozwolenia na tę wycinkę. Wycinkę poprzedziliśmy sprawdzeniem, czy na drzewach nie gniazdują ptaki. Zrobiła to powołana przez burmistrza komisja. Nie było obowiązku, by w tej czynności brał udział ornitolog — wyjaśnił Robert Pająk.Dodał, że decyzja o wycince nakłada też obowiązek dokonania nasadzeń.— Posadzone tu zostanie 14 drzew. Nie będą to sadzonki, tylko drzewa około 10-letnie. Będą umieszczone w specjalnych studniach, aby system korzeniowy nie uszkadzał nawierzchni. Tak więc drzewa wrócą na "Kwadrat" — zapewnił Pająk.— Proponowałem urzędnikom wykonanie ekspertyzy ornitologicznej za darmo, ale urząd nie skorzystał. "Ekspertyzę" zrobiły więc osoby bez specjalistycznej wiedzy. Nie wystarczy bowiem stwierdzić, że nie ma gniazd, ale trzeba także obserwować ptaki. Część z nich urządza gniazda w dziuplach. Poza tym ochronie podlega siedlisko ptaków, a nie tylko gniazdo. Siedlisko to także miejsce, gdzie ptaki nocują. Widzę, że tym inwestycjom należy się przyglądać z dużo większą uwagą — powiedział Bebłot.
Na bartoszyckim "Kwadracie" nie ma już ani jednego drzewa
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska domaga się wyjaśnień
Sprawą wycinki drzew na "Kwadracie" w Bartoszycach zajmuje się RDOŚ. Miasto miało zezwolenie na wycinkę wydane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Okazuje się jednak, że zezwolenia RDOŚ nie uzyskał ten ostatni. Prawdopodobne dlatego, że komisja powołana przez burmistrza nie znalazła tam siedlisk i gniazd ptaków chronionych. Znalazł je jednak ornitolog.
Gdy pytaliśmy 18 kwietnia sekretarza miasta Roberta Pająka o zezwolenie na wycinkę oświadczył nam, że miasto takowe posiadało i rzeczywiście posiadało zezwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
— Wycinkę poprzedziliśmy sprawdzeniem, czy na drzewach nie gniazdują ptaki. Zrobiła to powołana przez burmistrza komisja. Nie było obowiązku, by w tej czynności brał udział ornitolog — wyjaśnił Robert Pająk.
Zdania przeciwnego jest RDOŚ w Olsztynie. Z treści pisma wynika bowiem wprost, że wycinka drzew w okresie od 1 marca do 31 sierpnia - jeśli jest niezbędna - "powinna zawsze odbywać się pod nadzorem ornitologa (...)"
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska domaga się wyjaśnień w sprawie wycinki drzew na "Kwadracie"
Betonoza zamiast zieleni
"Betonoza" atakuje. Tym razem jej ofiarą padła zieleń na rynku w Bartoszycach. Stare, rosłe drzewa wyrwano, zastępując młodymi, posadzonymi w skrzyniach. Mieszkańcom się podoba. Autorka projektu broni się, że placu nie wybetonowano, tylko wyłożono o wiele szlachetniejszym od niego granitem, ale ciężko się oprzeć wrażeniu, że to "betonowa pustynia". Materiał Michała Kwiatkowskiego.
Przy trzydziestostopniowym upale słońce rozgrzewa powietrze nad asfaltem do 55 stopni Celsjusza, nad betonem do 45 stopni, nad trawą jest zaledwie dwa stopnie cieplej, a pod drzewem cztery stopnie chłodniej.
Betonoza w Bartoszycach. Wyrwali drzewa, które działają jak klimatyzatory
Program wyborczy Piotra Petrykowskiego
Nowoczesna infrastruktura. ZIELONO-NIEBIESKIE BARTOSZYCE, zielono-niebieski powiat - REAKCJA NA ZMIANY ŚRODOWISKOWE, zagrożenia ekologiczne z wykorzystywaniem grantów, pożyczek i dotacji proekologicznych
Kultura, sport i turystyka. Organizacja wydarzeń sportowych i kulturalnych z wykorzystaniem infrastruktury sportowej i kulturalnej (hale sportowe, stadion, amfiteatr, REKREACYJNE TERENY ZIELONE)
dar
Brak komentarzy