Wynik wyborów to efekt ciężkiej pracy
Mieszkańcy Bartoszyc zdecydowali się nie podpisywać nowego kontraktu z Piotrem Petrykowskim, co oznacza zerwanie z poprzednim. Demokratyczne zmiany dotknęły zarówno Radę Miasta, jak i Radę Powiatu, a także stanowiska burmistrza i starosty.
Wynik drugiej tury wyborów na burmistrza mnie osobiście zaskoczył różnicą głosów. Obserwując wzmożone wysiłki Piotra Petrykowskiego, nie spodziewałem się, że zyska on tylko 216 głosów. Dodatkowo, przewaga kontrkandydata, czyli Wiesława Kuracha, wyniosła aż 968 głosów.
Uważam, że wynik wyborczy obu kandydatów jest efektem ich ciężkiej pracy oraz wsparcia ze strony ich zaplecza. Przez pięć lat Piotr Petrykowski dokonał wielu zmian w mieście, szczególnie jeśli chodzi o inwestycje. Pokazał również swój sposób rządzenia miastem, choć wyborcy go nie zaakceptowali. Moją rolą było wyłącznie opisywanie rzeczywistości. Czy manipulowałem rzeczywistością? Pracownicy Urzędu Miasta żądali sprostowania i przeprosin dot. tekstu o odwołaniu laudacji oraz złożyli zawiadomienie do prokuratury w sprawie artykułu nt. cen energii (prokurator postępowanie umorzył ze względu na brak znamion przestępstwa).
Przyjrzyjmy się 9,5-letnim rządom Piotra Petrykowskiego. W wyborach w 2010 roku zdobył 3.530 głosów. W pierwszej turze wyborów w 2018 roku otrzymał o 121 głosów mniej, ale szybko nadrobił to w drugiej turze, zdobywając 5.683 głosy i deklasując Wojciecha Prokockiego.
Tegoroczne wybory w pierwszej turze Piotr Petrykowski rozpoczął z liczbą głosów mniejszą o pół tysiąca w porównaniu z poprzednimi wyborami. W drugiej turze zagłosowało na niego ponad 2,5 tysiąca osób mniej niż w listopadzie 2018 roku. To ogromny spadek.
Oprócz ogromnej pracy włożonej w pokazanie swojego sposobu sprawowania władzy, wynik wyborczy prawdopodobnie był efektem debaty. Zauważyłem, że Piotr Petrykowski odpowiadał na pytania kontrkandydata dotyczące spółek miejskich i ich kondycji finansowej. Być może celem było pokazanie, że kontrkandydat nie ma takiej wiedzy. Piotr Petrykowski usłyszał od Wiesława Kuracha pytanie dotyczące mieszkańców. To pokazało, że Kurach jest bliżej ludzi. W mojej ocenie pokazało to dwa rodzaje umiejętności: twarde (wiedza nt. urzędu) oraz miękkie (czyli bardziej ludzkie). Prawdą jest moje stwierdzenie, że wybieraliśmy między rządzeniem miastem (wiedza twarda, inwestycje itp.), a zarządzaniem (z naciskiem na relacje z ludźmi).
Przed nami czas zmian. W związku z długim weekendem możemy się ich spodziewać po 7 maja. Wtedy zobaczymy, jak ułożą się siły w mieście i powiecie. Być może poznamy oficjalnie starostę, wicestarostę, zastępcę burmistrza i sekretarza miasta, a także przewodniczących Rad Powiatu i Rady Miasta. W miarę czasu będę recenzował nową władzę.
dar
Brak komentarzy